POVAHA VŠSP

Velký švýcarský salašnický pes se velice dobře snáší s ostatními zvířaty, nemá výrazný    lovecký pud a bezdůvodně neštěká. Je to citlivý a oddaný pes a vyžaduje velkou pozornost.    Potřebuje být nablízku svým lidem, sdílet pánův domov a podílet se na jeho životě.     Jakýkoli izolovaný pobyt v kotci či na dvorku za domem je pro něj zcela nevhodný.    Je to zcela nevtíravý společník, kterému prostě stačí, když si může lehnout v blízkosti    rodiny a tiše pozorovat pána při práci na počítači nebo paničku při vaření.Velký     švýcarský salašnický pes má vrozenou příchylnost k dětem, od kterých je ochoten    leccos snést. To ovšem neznamená, že můžeme nechat děti se psem zcela bez dozoru.

    Velký švýcarský salašnický pes vyžaduje, tak jako všechna původně pracovní plemena,    nějaké zaměstnání. Bude-li to záchranářský výcvik, hlídání domu, stopování, výcvik    poslušnosti, tahání vozíku či tanec se psem, je vcelku jedno, rozhodující je, aby    tato činnost psu i jeho pánovi vyhovovala a aby oba bavila.

    To nejmenší, co velký švýcarský salašnický pes potřebuje, je plná účast na celém     životě své rodiny v domě i mimo něj. To druhé samozřejmě předpokládá, že bude ve    všech směrech dobře vychovaný. Veselé a rozpustilé štěně se rozhodně nevyvine samo    v přizpůsobivého rodinného psa, ohleduplného kamaráda a bezproblémového partnera    na vycházkách. Tento velký pes se už jako malé štěně musí naučit přijímat svoji    pozici v sociální struktuře své smečky a respektovat absolutní (dobře míněnou) autoritu    všech členů rodiny. Právě výchova k důvěře a bezpodmínečné toleranci je u tohoto    plemene mimořádně nutná. Pes se musí také naučit dobře vycházet s ostatními psy     - zpočátku při hrách se štěňaty a později při pravidelném skotačení s jinými    dospělými psy. A konečně se musí také naučit chovat se sebejistě a bezproblémově     v nejrůznějších situacích lidského života - ať už je to v restauraci, u veterináře,    na procházce v lese, nebo v nákupním centru, při oslavě narozenin dětí nebo při    cestách autem či jiným dopravním prostředkem.

    Budete-li od počátku uspokojovat potřeby psa týkající se jeho výživy, péče, držení    a výchovy, můžete se s trochou štěstí těšit na zhruba tucet let příjemného harmonického    soužití se svým velkým švýcarským salašnickým psem.